Türban - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Türban Kelime Kökeni

Fr turban Türk sarığı TTü tülbend kavuk üstüne sarılan sarık  tülbent

Tarihte En Eski Kaynak

"Batıda 1920'li yıllarda moda olan sarık şeklinde kadın başlığı" [ c (1930) : resimde saçlar türban şeklinde taranmış, sağ kulaktan sola doğru örülmüş saç şeklinde bir kordon ve ortasına bir bukle geçirilmiştir. ]
"bir tür başörtüsünün adı" [ c (1984) : YÖK başörtü yasağına çözüm buldu: İsteyen türban taksın ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca turban "Türk sarığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Türkiye Türkçesinde tülbend "kavuk üstüne sarılan sarık" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tülbent maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Türban kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, türban nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aslen Türkçe olan sözcük Batı dillerinden anlamı değiştirilerek geri alınmıştır. 1960'lı yıllara dek "şık" ve "Batılı" bir kadın giyim unsuru olarak değerlendirilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türkiye Türkçesi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.