Serotonin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Serotonin Kelime Kökeni

İng serotonin damar daraltıcı ve sinir sinyallerini güçlendirici etkiye sahip bir organik madde 1948 Maurice Rapport, Arda Greene & Irvine Page, Amer. tabipler. § İng serum kan sıvısı İng tonic güçlendirici, gerici  serum, tonik

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce serotonin "damar daraltıcı ve sinir sinyallerini güçlendirici etkiye sahip bir organik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1948 Maurice Rapport, Arda Greene & Irvine Page, Amer. tabipler.) İngilizce sözcük İngilizce serum "kan sıvısı" ve İngilizce tonic "güçlendirici, gerici" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için serum, tonik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

1810'lardan beri İngilizcede kaydedilen serif ve sans-serif (tırnaksız [font]) sözcüklerinin kaynağı belirsizdir. Fransızca değildir; Fransızcada empattement kullanılır.

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.