Tünel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tünel Kelime Kökeni

Fr tunnel yeraltı geçidi İng tunnel a.a. 1759 İng, Manchester'da Duke of Bridgewater kanalına verilen ad. Fr tonnelle bir tür dar ve uzun şarap fıçısı << OLat tonnela [küç.] varil  ton2

Tarihte En Eski Kaynak

[ Namık Kemal, Osmanlı Modernleşmesinin Meseleleri (1872) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tunnel "yeraltı geçidi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen tunnel sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1759 İng, Manchester'da Duke of Bridgewater kanalına verilen ad.) Bu sözcük Fransızca tonnelle "bir tür dar ve uzun şarap fıçısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince tonnela "varil" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için ton2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karaköy- Beyoğlu tüneli 1873'te açılmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, küçültme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.