Svastika - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Svastika Kelime Kökeni

Alm swastika gamalı haç Sans svastika talih simgesi, a.a. Sans svásti talih, kut, hayır § Sans iyi, kutlu, hayırlı (<< HAvr *su- a.a. ) Sans astí olma  eu+

Tarihte En Eski Kaynak

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca swastika "gamalı haç" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Sanskritçe svastika "talih simgesi, gamalı haç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe svásti "talih, kut, hayır" sözcüğünden türetilmiştir. Sanskritçe sözcük Sanskritçe "iyi, kutlu, hayırlı" (NOT: Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *su- biçiminden evrilmiştir. ) ve Sanskritçe astí "olma" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için eu+ maddesine bakınız.

Etiketler: Almanca, Sanskritçe, Türeme, Sanskritçe, Bileşik kelime, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.