Suret - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Suret Kelime Kökeni

Ar ṣūra ͭ صورة [#ṣwr mr.] 1. resimleme, 2. resim, imge, görüntü, biçim, kopya Aram şūrəṭā שורטא resim Akad ṣurtu a.a. Akad eṣēru resimlemek

Tarihte En Eski Kaynak

ṣūret "resim, görüntü, bir şeyin dış yüzü" [ (1300 yılından önce) ]
ṣūret "insan yüzü" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
ṣūret "kopya" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : suret-i sicillden on iki akça ve imzadan on iki akça alalar. ]
ṣūretā "[zarf] sureten, görünürde" [ Meninski, Thesaurus (1680) : Bülbül-i şūrīdeyi gör sūretā hasret güle ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṣwr kökünden gelen ṣūrat صورة z "1. resimleme, 2. resim, imge, görüntü, biçim, kopya" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şūrəṭā שורטא z "resim" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen ṣurtu sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Akatça eṣēru "resimlemek" fiilinden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Suret kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, suret nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça #ṣwr (resimleme) fiili isimden türetilmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Akatça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.