Sure - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sure Kelime Kökeni

Ar sūra ͭ سورة [#swr mr.] Kuran'ı oluşturan bölümlerden her biri İbr şūrāh/şārāh שורה/שרה [#şwr] yazıda satır, özellikle Tevrat'ın bir satırı Aram şwrtā שורתא [#şwr] a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça swr kökünden gelen sūrat سورة z "Kuran'ı oluşturan bölümlerden her biri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice şwr kökünden gelen şūrāh veya şārāh שורה/שרה z "yazıda satır, özellikle Tevrat'ın bir satırı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice şwr kökünden gelen aynı anlama gelen şwrtā שורתא z sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Sure kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sure nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Suret sözcüğünün Türkçede özel anlam kazanmış varyantıdır. Telaffuz ayrışmasına değinen bir kaynağa 19. yy'dan önce rastlanmadı.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, İbranice, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.