Sure

Ar sūra ͭ سورة [#swr mr.] Kuran"ı oluşturan bölümlerden her biri İbr şūrāh/şārāh שורה/שרה [#şwr] yazıda satır, özellikle Tevrat"ın bir satırı Aram şwrtā שורתא [#şwr] a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça swr kökünden gelen sūrat سورة z "Kuran"ı oluşturan bölümlerden her biri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice şwr kökünden gelen şūrāh veya şārāh שורה/שרה z "yazıda satır, özellikle Tevrat"ın bir satırı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice şwr kökünden gelen aynı anlama gelen şwrtā שורתא z sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Suret sözcüğünün Türkçede özel anlam kazanmış varyantıdır. Telaffuz ayrışmasına değinen bir kaynağa 19. yy"dan önce rastlanmadı.

Kelime Telaffuzu

Sure kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Sure nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, İbranice , Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sure ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play