Sulta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sulta Kelime Kökeni

Ar sulṭa ͭ سلطة [#slṭ msd.] 1. haksız güç, tasallut, 2. sultanlık Aram şalṭā שלטא [msd.] egemen olma, iktidar sahibi olma, hükümdar olma Aram #şlṭ שלט a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça slṭ kökünden gelen sulṭat سلطة z "1. haksız güç, tasallut, 2. sultanlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şalṭā שלטא z "egemen olma, iktidar sahibi olma, hükümdar olma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #şlṭ שלט z sözcüğünün masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Sulta kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sulta nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapçada mevcut bir kelime olduğu halde 1940'lardan önce Türkçede örneğine rastlanmaz.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Aramice ve Süryanice, Arapça masdar, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.