Leblebi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Leblebi Kelime Kökeni

Ar lablāb لبلاب [#lblb] fasulyegillerden bir tür, mor bezelye, dolichos lablab Ar lubb لبّ [#lbb] 1. kalp, yürek, 2. çekirdek, tane, kabuğun içindeki şey, ağaç gövdesinin en iç halkası (Aram lebbā לבא kalp İbr lēb לב a.a. Akad libbu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

"kavrulmuş bezelye" [ (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça lblb kökünden gelen lablāb لبلاب z "fasulyegillerden bir tür, mor bezelye, dolichos lablab" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça lbb kökünden gelen lubb لبّ z "1. kalp, yürek, 2. çekirdek, tane, kabuğun içindeki şey, ağaç gövdesinin en iç halkası" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice lebbā לבא z "kalp" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük İbranice aynı anlama gelen lēb לב z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen libbu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Leblebi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, leblebi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

13. yy sonlarında Arap ülkelerinden Avrupa'ya yayılmış bir çalgıdır.

Etiketler: Türeme, Arapça, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.