Suhulet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Suhulet Kelime Kökeni

Ar suhūla ͭ سهولة [#shl msd.] 1. akıcı ve yumuşak olma, 2. akıcılık, kolaylık, yumuşaklık, nezaket Ar sahila سهل akıcı ve yumuşak idi, kolay idi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça shl kökünden gelen suhūlat سهولة z "1. akıcı ve yumuşak olma, 2. akıcılık, kolaylık, yumuşaklık, nezaket" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sahila سهل z "akıcı ve yumuşak idi, kolay idi" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Suhulet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, suhulet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça ṣūf (sof, yünlü kumaş) sözcüğünden türetilişi bariz bir yakıştırmadır. Şam'da Ebu Haşim el-Kûfî'nin (8. yy ortası) ṣūfī tabirini kullandığı rivayet edilse de, sözcük ilk kez 810 dolayında Bağdat'da kaydedilmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.