Sufi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sufi Kelime Kökeni

Ar ṣūfī صوفى [#ṣwf nsb.] tasavvuf ehli, derviş <? EYun sophós σοφός bilge, usta, yüksek bilgiye sahip kimse EYun sophía σοφία bilgelik  sofist

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : ol terāzū keffesinde yūsufı, kodılar bir yaña altun iy sufi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṣwf kökünden gelen ṣūfī صوفى z "tasavvuf ehli, derviş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca sophós σοφός z "bilge, usta, yüksek bilgiye sahip kimse" sözcüğünün nisbet hali olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Eski Yunanca sophía σοφία z "bilgelik" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için sofist maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Sufi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sufi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça ṣūf (sof, yünlü kumaş) sözcüğünden türetilişi bariz bir yakıştırmadır. Şam'da Ebu Haşim el-Kûfî'nin (8. yy ortası) ṣūfī tabirini kullandığı rivayet edilse de, sözcük ilk kez 810 dolayında Bağdat'da kaydedilmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.