Stres - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stres Kelime Kökeni

İng stress sıkıntı, a.a. EFr estresse darlık << OLat *strictia Lat stringere, stict- sıkmak, daraltmak HAvr *streig- sıkmak

Tarihte En Eski Kaynak

"tıpta sıkıntı veya travma sonucunda görülen organizma bozukluğu" [ m (1957) : kan basıncını ayarlayan sistemin bozulmasına yol açtığı, Dr. Seyle'nin "stress" nazariyesiyle ispat edilmiştir ]
"modern yaşama özgü sıkıntı hissi" [ m (1973) : sürüp giden ruhsal gerginlikler (stresler) bunu çabuklaştırmakta ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce stress "sıkıntı, modern yaşama özgü sıkıntı hissi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca estresse "darlık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *strictia sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince stringere, stict- "sıkmak, daraltmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *streig- "sıkmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı İngilizcede oluştuğu halde Türkçe telaffuz Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: İngilizce, Eski Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.