Spesiyal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Spesiyal Kelime Kökeni

Fr spécial özel OLat specialis türe ait Lat species 1. görüntü, dış görünüm, biçim, 2. felsefede tür +alis Lat specere bakmak, gözetlemek  spekülasyon

Tarihte En Eski Kaynak

spesyal [ c (1946) : Paramount'ın 1946 spesyal filmi: Brodvey Ateşi ]
spesyalite [ c (1950) : Yeni spesyalite: yeni ökaliptüs çikleti ağzı ve boğazı grip mikroplarından korur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca spécial "özel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince specialis "türe ait" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince species "1. görüntü, dış görünüm, biçim, 2. felsefede tür" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince specere "bakmak, gözetlemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için spekülasyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince species sözcüğü 12. yy'dan itibaren Aristotelesçi felsefede Eski Yunanca eidos (tür) kavramının karşılığı olarak kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.