Spekülasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Spekülasyon Kelime Kökeni

Fr spéculation 1. gözetleme, gözlemleme, fırsat kollama [esk.], 2. fiyat hareketlerinden yararlanmak amacıyla alıp satma, 3. tahmin ve teori üzerinden akıl yürütme Lat speculari gözetlemek +tion Lat speculum gözetleme yeri, bakanak Lat specere, spect- bakmak, gözetlemek +ul+ HAvr *spek- a.a.  ispiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Yeni Mecmua: Çanakkale Fevkalade Nüshası (1918) : Maamafih bu bir spekülasyondan başka bir şey değildir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca spéculation "1. gözetleme, gözlemleme, fırsat kollama [esk.], 2. fiyat hareketlerinden yararlanmak amacıyla alıp satma, 3. tahmin ve teori üzerinden akıl yürütme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince speculari "gözetlemek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince speculum "gözetleme yeri, bakanak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince specere, spect- "bakmak, gözetlemek" fiilinden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *spek- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ispiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce sister, Almanca schwester (kızkardeş), Latince sobrinus (kızkardeş çocuğu)

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.