Solidarite - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Solidarite Kelime Kökeni

Fr solidarité dayanışma Fr solidaire hukukta müteselsil, ortak güvence altında olan OLat in solidum kefilli, müteselsil (borç) Lat solidus tam, bütün, eksiksiz, sağlam << HAvr *sol-ido- HAvr *sol- bütün, tam  holo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca solidarité "dayanışma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca solidaire "hukukta müteselsil, ortak güvence altında olan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince in solidum "kefilli, müteselsil (borç)" deyiminden türetilmiştir. Geç Latince deyim Latince solidus "tam, bütün, eksiksiz, sağlam" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sol-ido- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sol- "bütün, tam" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için holo+ maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.