Skolastik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Skolastik Kelime Kökeni

Fr scolastique 1. okullu, okula ait, 2. Ortaçağda üniversitelerde gelişen düşünce sistematiğine ait Lat scholasticus okullu, okula ait, bir okula mensup olan EYun sχolastikós σχολαστικός alim, sohbet erbabı EYun sχolázō σχολάζω 1. vaktini özgürce kullanmak, 2. ilim ve sohbetle vakit geçirmek EYun sχolē σχολή (çalışmaya mecbur olmamak anlamında) serbestlik, leisure +ikos  ekol

Tarihte En Eski Kaynak

[ MilMec (1927) : ...musikiyi, demir mengeneden, ölü ilim ile skolastiğin iskeletinin ellerinden kurtarmak istiyordu ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca scolastique "1. okullu, okula ait, 2. Ortaçağda üniversitelerde gelişen düşünce sistematiğine ait" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince scholasticus "okullu, okula ait, bir okula mensup olan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sχolastikós σχολαστικός z "alim, sohbet erbabı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sχolázō σχολάζω z "1. vaktini özgürce kullanmak, 2. ilim ve sohbetle vakit geçirmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca sχolē σχολή z "(çalışmaya mecbur olmamak anlamında) serbestlik, leisure" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ekol maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanda ilim "geçim ve yeşam kaygısı olmadan yapılan şey, özgürlük" olarak algılanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.