Ekol - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekol Kelime Kökeni

Fr école okul, sanat veya düşünce akımı << Lat schola okul EYun sχolē σχολή 1. dinlenme, işten geri durma, çalışmak zorunda olmama, 3. ilim, okul << HAvr *sgh- HAvr *segh- geri durma, dinme

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1933) : Türkiye'de başlı başına bir ekol yapan bu eserlerin saklanması elzemdir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca école "okul, sanat veya düşünce akımı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince schola "okul" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca sχolē σχολή z "1. dinlenme, işten geri durma, çalışmak zorunda olmama, 3. ilim, okul" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sgh- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *segh- "geri durma, dinme" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ekol kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ekol nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İngilizce school biçimi Latinceden alınmıştır. Karş. Yeni Türkçe okul.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.