Ekoloji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekoloji Kelime Kökeni

Fr écologie İng ecology çevrebilim EYun oíkos οίκος ev, yakın çevre << HAvr *woik-o- HAvr *weik-1 klan, kabile, oba  +loji

Tarihte En Eski Kaynak

ekoloji [ c (1948) : Ağaçlandırma Tekniği- Toprak ve Ekoloji-Orman Botaniği konularında imtihan olacaklardır. ]
ekosistem [ c (1983) : Gerek canlı gerekse cansız çevresiyle kapalı bir sistem (ekosistem) teşkil ettiği ve "ekosfer" denen bu çevreden ]
ekosfer [ c (1983) : "Ekosfer" denen bu çevreden aldığı madde ve enerjiyi yine çevresine uyum sağlama... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca écologie veya İngilizce ecology "çevrebilim" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca oíkos οίκος z "ev, yakın çevre" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *woik-o- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weik-1 "klan, kabile, oba " kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Ekoloji kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ekoloji nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince villa (çiftlik, mezra), vicus (mahalle), vicinus (yakın çevre).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.