Siyah

Fa siyāh/siyah سياه/سيه kara << OFa syāv a.a. << EFa/Ave syāva- a.a. (Sans śyāmá श्याम koyu renk, esmer, siyah ) << HAvr *kiē-mo- koyu renk, esmer

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : lāle ol dem dökdi jāle kıldı āh, nideyüm (ben) olmışam bahtı siyāh ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça siyāh veya siyah سياه/سيه z "kara" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen syāv sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen syāva- sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Eski Farsça sözcük Sanskritçe śyāmá श्याम z "koyu renk, esmer, siyah" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kiē-mo- "koyu renk, esmer" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Ermenice syaw/séw սեաւ/սէւ (aynı anlamda) biçimi Eski Farsçadan alınmış olmalıdır.

Kelime Telaffuzu

Siyah kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Siyah nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eski Farsça ve Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play