Simya

Ar sīmyāˀ سيمياء büyü, sihir Aram sīmiyā סימיא a.a. EYun sēmeîa σημεῖα [çoğ.] simgeler, (gizli) anlamlar EYun sēmeîon σημεῖον simge, işaret EYun sēma σήμα işaret, gösterge +ion  semantik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sīmyāˀ سيمياء z "büyü, sihir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sīmiyā סימיא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sēmeîa σημεῖα z "simgeler, (gizli) anlamlar" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sēmeîon σημεῖον z "simge, işaret" sözcüğünün çoğuludur. Yunanca sözcük Eski Yunanca sēma σήμα z "işaret, gösterge" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için semantik maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Muarrab 83 Arapça sözcüğün Farsi kökenli olduğunu belirtir.

Kelime Telaffuzu

Simya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Simya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Antik Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Simya ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play