Sikke

Ar sikka ͭ سكّة [#skk mr.] 1. dövme demirden yapılan herhangi bir şey, saban demiri, üzerinde para basılan koni şeklinde demir kalıp, 2. madeni para, 3. bazı tarikatlere özgü koni şeklinde külah Aram sikkā/sikkətā סכא/סכתא 1. çivi, saban demiri, 2. metal para Akad sikkatu mıh, çivi

Tarihte En Eski Kaynak

"madeni para" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça skk kökünden gelen sikkat سكّة z "1. dövme demirden yapılan herhangi bir şey, saban demiri, üzerinde para basılan koni şeklinde demir kalıp, 2. madeni para, 3. bazı tarikatlere özgü koni şeklinde külah" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice sikkā veya sikkətā סכא/סכתא z "1. çivi, saban demiri, 2. metal para" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça sikkatu "mıh, çivi" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Aynı Sami kökünün Arapça biçimi şakka (çivi çakma, şiş saplama, kuşkuya kapılma) fiilinde görülür. Arapça sakka (para bastı) fiili isimden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Sikke kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Sikke nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sikke ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play