Sendika

Fr syndicat ortak bir çıkarı korumak için kişi veya şirketlerin kurduğu birlik, meslek örgütü, kredi konsosriyumu << OLat syndicus kayyım, alacaklıların haklarını temsil etmek için mahkeme tarafından tayin edilen kimse EYun sýndikos σύνδικος avukat, hukuki vekil, özellikle bir topluluğun haklarını savunan temsilci EYun syn+ dikē δικη hukuk, yargı << HAvr *dikā- HAvr *deik- işaret etmek, belirtmek, adını koymak, resmen ilan etmek  dijital

Tarihte En Eski Kaynak

"kredi konsorsiyumu" [ Kamus-ı Türki (1900) ]
"işçi birliği" [ Alemdar (1920) : Hükümet ve sendikalar - Berlin'de heyecan - Spartakistlerin faliyeti ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca syndicat "ortak bir çıkarı korumak için kişi veya şirketlerin kurduğu birlik, meslek örgütü, kredi konsosriyumu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince syndicus "kayyım, alacaklıların haklarını temsil etmek için mahkeme tarafından tayin edilen kimse" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca sýndikos σύνδικος z "avukat, hukuki vekil, özellikle bir topluluğun haklarını savunan temsilci" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca dikē δικη z "hukuk, yargı" sözcüğünden syn+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dikā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deik- "işaret etmek, belirtmek, adını koymak, resmen ilan etmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dijital maddesine bakınız.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sendika ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play