Selentere - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Selentere Kelime Kökeni

Fr coelentérés denizanası ve benzerlerini içeren hayvan grubu § EYun koîlos κοῖλος çukur, içi boş, kof (<< HAvr *keuə- çukur, kof ) EYun énteron έντερον iç, iç organları  kav2, entero+

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca coelentérés "denizanası ve benzerlerini içeren hayvan grubu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca koîlos κοῖλος z "çukur, içi boş, kof" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *keuə- "çukur, kof" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca énteron έντερον z "iç, iç organları" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kav2, entero+ maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince sargus, İtalyanca sargo/sarago, Fransızca sargue (aynı anlamda) biçimleri Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.