Entero+ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Entero+ Kelime Kökeni

Fr entéro+ İng entero+ +bağırsak EYun énteron έντερον bağırsak, genelde iç organları << HAvr *en-tero- daha içte olan, bir şeyin içi (ad) HAvr *en iç (edat)  in+1

Tarihte En Eski Kaynak

"Kıbrıs'ın Yunanistan'la birleşmesi" [ c (1949) : meclis üyeleri ayağa kalkarak alkışlamışlar ve "enosis" (birlik) diye bağırmışlardır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca entéro+ veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen entero+ "bağırsak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca énteron έντερον z "bağırsak, genelde iç organları" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en-tero- "daha içte olan, bir şeyin içi (ad)" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *en "iç (edat)" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için in+1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca vin, İngilizce wine, Almanca Wein (üzüm, şarap) Latince vinum biçiminden alınmıştır. Latince sözcük, Eski Yunanca oînos οῖνος (arkaik woinos), Hit ?, Erm kini գինի, İbranice yayin יַיֽן (şarap) biçimleri ile birlikte, bilinmeyen bir Akdeniz veya Anadolu dilinden alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.