Selüloz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Selüloz Kelime Kökeni

Fr cellulose canlılarda hücre duvarının hammaddesini oluşturan kimyasal madde 1835 Anselme Payen, Fr. kimyacı. Lat cellula [küç.] hücrecik Lat cella hücre +ul+  selülit

Tarihte En Eski Kaynak

selüloit [ c (1932) : asetona eritilmiş selüloit ]
selüloz [ c (1933) : selüloz ve kimyevî maddeler fabrikaları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cellulose "canlılarda hücre duvarının hammaddesini oluşturan kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1835 Anselme Payen, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Latince cellula "hücrecik" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince cella "hücre" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için selülit maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızcada y. 1860'tan itibaren kullanılan bir tıp terimi iken 1968'de Vogue dergisi tarafından İngilizceye taşınarak popülerleştirilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.