Selülit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Selülit Kelime Kökeni

Fr cellulite ciltte yağ dokusundan dolayı oluşan kabarcık Fr cellule hücre Lat cellula [küç.] odacık Lat cella oda, hücre +ul+  kiler

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cellulite "ciltte yağ dokusundan dolayı oluşan kabarcık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca cellule "hücre" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince cellula "odacık" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince cella "oda, hücre" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kiler maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızcada y. 1860'tan itibaren kullanılan bir tıp terimi iken 1968'de Vogue dergisi tarafından İngilizceye taşınarak popülerleştirilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.