Sekban - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sekban Kelime Kökeni

Fa sagbān سگبان köpek bakıcısı § Fa sag سگ köpek (<< OFa sak a.a. << İr *sn-ka- a.a. << HAvr *kʷn-ka- a.a. ) Fa bān بان bakan, güden  kanin, +ban

Tarihte En Eski Kaynak

"kapıkulu ocağında bir hizmetli sınıfı, taşra sipahilerinin muhafız birliklerine verilen ad" [ (1600 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sagbān سگبان z "köpek bakıcısı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sag سگ z "köpek" (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen sak sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sn-ka- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷn-ka- biçiminden evrilmiştir. ) ve Farsça bān بان z "bakan, güden" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kanin, +ban maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı devletinde kapıkulu ocağında bir hizmetli sınıfının adıdır. ● Seg (köpek) için karş. Sanskritçe śvaka श्वक (kurt) < śvā, śúnas (köpek). Hintavrupa Anadilinde */k/ > Proto-İranca (Ana-İranca) */s-/ = Sanskritçe /ś/ evrimi standarttır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Proto İranik veya bir İrani dil, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.