Egzoz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Egzoz Kelime Kökeni

İng exhaust 1. boşalma, boşaltma, 2. motorlu taşıtlarda gaz boşaltma işlemi ve bu işi yapan boru Lat exhaurire, exhaust- suyunu akıtıp boşaltmak, tüketmek Lat ex+ haurire, haust- suyunu boşaltmak << HAvr *aus-3 boşaltmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1933) : Biri motörün sürati, diğeri egzoz sifonu iledir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce exhaust "1. boşalma, boşaltma, 2. motorlu taşıtlarda gaz boşaltma işlemi ve bu işi yapan boru" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince exhaurire, exhaust- "suyunu akıtıp boşaltmak, tüketmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince haurire, haust- "suyunu boşaltmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *aus-3 "boşaltmak" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Egzoz kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, egzoz nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Proto-İranca (Ana-İranca) duş/duj- (kötü, uğursuz).

Etiketler: İngilizce, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.