Emeritus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Emeritus Kelime Kökeni

Lat emeritus "fahri", görev süresini tamamlamış fakat ders verme hakkını saklı tutan öğretim üyelerine verilen akademik unvan Lat ex+ meritus haslet, hakediş Lat merēre, merit- hak etmek << HAvr *mer-ē- HAvr *(s)mer-2 pay almak

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1968) : Emeritus profesörlük unvanının aktif bir bünyeye sahip olması da doğru bir işlem değildir. Emeritus Latince emekli veya vazifesini tamamlamış anlamlarına gelmektedir. her emeritusa tekrardan bulundukları kürsülerde çalışma hakları tanınırsa o zaman bu gibi öğretim üyeleri bulundukları dünyada ne zaman istirahat edebilecekler? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince emeritus "'fahri', görev süresini tamamlamış fakat ders verme hakkını saklı tutan öğretim üyelerine verilen akademik unvan" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince meritus "haslet, hakediş" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince merēre, merit- "hak etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mer-ē- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)mer-2 "pay almak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Emeritus Profesörlük unvanı Türkçede ilk kez 1968 Üniversite Kanunu Tasarısı vesilesiyle tartışılmış fakat uygulamaya sokulmamıştır.

Etiketler: Klasik Latince, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.