Seküler - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Seküler Kelime Kökeni

İng secular 1. asra ait, 2. dine değil dünyaya ait, dünyevî Lat saecularis a.a. Lat saeculum 1. insan ömrü (arkaik), 2. nesil, kuşak, çağ, devir, asır << HAvr *sai-tlo- insan ömrü HAvr *sai-2

Tarihte En Eski Kaynak

seküler/sekülarizm [ m (1990) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce secular "1. asra ait, 2. dine değil dünyaya ait, dünyevî" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen saecularis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince saeculum "1. insan ömrü (arkaik), 2. nesil, kuşak, çağ, devir, asır" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sai-tlo- "insan ömrü" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sai-2 kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkçede 1990'lardan itibaren popülerlik kazanan sözcük İngilizceden alındığı halde telaffuzu Fransızcaya uydurulmuştur. Fransızca séculaire sadece "asri, asırlık" anlamındadır; "dünyevi" anlamında séculier kullanılır.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.