Seci - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Seci Kelime Kökeni

Ar sacˁ سجع [#scˁ msd.] kafiyeli düzyazı Ar sacˁa سجع aralıksız uzun süre öttü veya konuştu (İbr şagˁa שׁגע delirdi, sayıkladı Akad şegû kudurma, çıldırma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça scˁ kökünden gelen sacˁ سجع z "kafiyeli düzyazı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sacˁa سجع z "aralıksız uzun süre öttü veya konuştu" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice şagˁa שׁגע z "delirdi, sayıkladı" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça şegû "kudurma, çıldırma" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Seci kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, seci nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Akatça için Chic 17.260. İbranice için Klein 640. Arapça sözcüğün nihai anlamı "kudurmuş gibi söz söylemek" olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.