Secde - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Secde Kelime Kökeni

Ar sacda ͭ سجدة [#scd mr.] yere kapanma, yere kapanarak tapınma Aram sagd/sagūdā سجد a.a. Aram #sgd סגד a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça scd kökünden gelen sacdat سجدة z "yere kapanma, yere kapanarak tapınma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sagd veya sagūdā سجد z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #sgd סגד z kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Nöldeke NB 36, Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 163. Aramice sözcük Tevrat Danyal 3.6'da "puta tapınma" anlamında, Hıristiyan Süryani geleneğinde ise Yeni Yunanca proskynesis karşılığı olarak kullanılır. İslam-öncesi Arap şiirinde (Muallakat I.112) özellikle Hıristiyan tapınması anlamında kullanılmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.