Sarkoma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sarkoma Kelime Kökeni

Fr sarcome İng sarcoma et görünümünde bir tür habis ur EYun sarkóō σαρκόω ete benzemek +ma EYun sarks, sark- σαρξ, σαρκ- (kesilmiş) et << HAvr *twrk- HAvr *twerk- kesmek

Tarihte En Eski Kaynak

sarkom [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca sarcome veya İngilizce sarcoma "et görünümünde bir tür habis ur" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sarkóō σαρκόω z "ete benzemek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca sarks, sark- σαρξ, σαρκ- z "(kesilmiş) et" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *twrk- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *twerk- "kesmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latince sargus, İtalyanca sargo/sarago, Fransızca sargue (aynı anlamda) biçimleri Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.