Sarkastik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sarkastik Kelime Kökeni

Fr sarcastique acıtıcı bir şekilde alay eden Lat sarcasmus 1. dişiyle et koparma, 2. acıtıcı söz söyleme, hiciv +ikos EYun sarkázō σαρκάζω köpekler gibi ısırarak et koparmak EYun sárks σάρξ et  sarkoma

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1957) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca sarcastique "acıtıcı bir şekilde alay eden" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince sarcasmus "1. dişiyle et koparma, 2. acıtıcı söz söyleme, hiciv" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca sarkázō σαρκάζω z "köpekler gibi ısırarak et koparmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca sárks σάρξ z "et" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sarkoma maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince sargus, İtalyanca sargo/sarago, Fransızca sargue (aynı anlamda) biçimleri Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.