Santra

İng centre/center Fr centre merkez, orta << Lat centrum a.a. EYun kéntron κέντρον geometride dairenin merkezi, pergelin sabit ayağı EYun kentéō κεντέω saplamak, sokmak << HAvr *kent- saplamak

Tarihte En Eski Kaynak

"futbol alanının orta noktası" [ Nazım Hikmet (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce centre veya center veya Fransızca centre "merkez, orta" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen centrum sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca kéntron κέντρον z "geometride dairenin merkezi, pergelin sabit ayağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kentéō κεντέω z "saplamak, sokmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kent- "saplamak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Anlam evrimi için karş. Arapça markaz < rakz (saplamak, sokmak).

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Fransızca , Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Santra ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play