Samizdat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Samizdat Kelime Kökeni

Rus samizdát самизда́т "kendi-yayım", Sovyet döneminde yasadışı olarak dağıtılan muhalif yayınlara verilen ad § Rus samo- kendi Rus izdátel′stvo изда́телство yayınevi, yayım (§ Rus iz- dışarı yöneliş edatı, ex- Rus daty дать vermek  hem, data

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1971) : "Bilimsel Muhalefet" sesleri genellikle "kendi kendine yayın" anlamına gelmek üzere "samizdat" adını taşıyan ve çok defa teksir edilmiş broşürlerle yapılmakta ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Rusça samizdát самизда́т z "'kendi-yayım', Sovyet döneminde yasadışı olarak dağıtılan muhalif yayınlara verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Rusça samo- "kendi" ve Rusça izdátel′stvo изда́телство z "yayınevi, yayım" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Rusça sözcük Rusça iz- "dışarı yöneliş edatı, ex-" ve Rusça sözcük Rusça daty дать z "vermek" fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hem, data maddelerine bakınız.

Etiketler: Rusça, Bileşik kelime, Rusça, Rusça, Bileşik kelime, Rusça, Rusça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.