Salon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Salon Kelime Kökeni

Fr salon misafir kabul odası İt salone [büy.] büyük oda, a.a. OLat/İt sala büyük oda Ger *sala büyük oda, geniş kapalı mekân, koğuş << HAvr *sel-1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca salon "misafir kabul odası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca salone "büyük oda, misafir kabul odası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince ve İtalyanca sala "büyük oda" sözcüğünün büyütme halidir. Geç Latince sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *sala "büyük oda, geniş kapalı mekân, koğuş" sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sel-1 biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Daha önceleri Fransızcadan alına saki yazımı tercih edilirken son yıllarda sake yerleşmiştir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, büyütme eki, Türeme, Orta Latince, Germence, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.