Salapurya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Salapurya Kelime Kökeni

İt slabri Doğu Akdeniz'e özgü tek yelkenli balıkçı kayığı (Fr slabre Kuzey Denizinde ringa balığı avında kullanılan bir tür tek yelkenli tekne Hol sloep a.a. =? EAlm slēpper çekici, trol )  şilep

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür yelkenli kayık" [ Ahmet Mithat Ef. (1888) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca slabri "Doğu Akdeniz'e özgü tek yelkenli balıkçı kayığı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: İtalyanca sözcük Fransızca slabre "Kuzey Denizinde ringa balığı avında kullanılan bir tür tek yelkenli tekne" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Holandaca aynı anlama gelen sloep sözcüğü ile eş kökenlidir. Holandaca sözcük Eski Yüksek Almanca slēpper "çekici, trol" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. ) Daha fazla bilgi için şilep maddesine bakınız.

Etiketler: İtalyanca, Eşkökenlilik, Fransızca, Eşkökenlilik, Holandaca, Eşkökenlilik, Eski Yüksek Almanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.