Saat

Ar sāˁa ͭ ساعة [#wsˁ III msd.] 1. en, genişlik, bolluk, 2. günün 24"te biri olan süre (Aram şāˁtā שעתא günün 24"te biri olan süre Aram şˀāˁ שאע zaman, süre )  vüsat

Tarihte En Eski Kaynak

"zaman, an" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
"günün 24'te biri olan süre" [ Codex Cumanicus (1300) ]
"zaman ölçen alet" [ (1600 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça wsˁ kökünden gelen sāˁat ساعة z "1. en, genişlik, bolluk, 2. günün 24"te biri olan süre" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice şāˁtā שעתא z "günün 24"te biri olan süre" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice şˀāˁ שאע z "zaman, süre" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için vüsat maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Sözcüğün birinci anlamı çeşitli deyimlerde korunmuştur. Karş. ölüm saati vb. ● Arapça sözcüğün ikincil anlamı tıpkı İbranice şāˁah (aynı anlamda) gibi Aramiceden alıntı olmalıdır. Nöldeke NB 44, Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 157.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Saat ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play