Saat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Saat Kelime Kökeni

Ar sāˁa ͭ ساعة [#wsˁ III msd.] 1. en, genişlik, bolluk, 2. günün 24'te biri olan süre (Aram şāˁtā שעתא günün 24'te biri olan süre Aram şˀāˁ שאע zaman, süre )  vüsat

Tarihte En Eski Kaynak

"zaman, an" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
"günün 24'te biri olan süre" [ Codex Cumanicus (1300) ]
"zaman ölçen alet" [ (1600 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça wsˁ kökünden gelen sāˁat ساعة z "1. en, genişlik, bolluk, 2. günün 24'te biri olan süre" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice şāˁtā שעתא z "günün 24'te biri olan süre" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice şˀāˁ שאע z "zaman, süre" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için vüsat maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün birinci anlamı çeşitli deyimlerde korunmuştur. Karş. ölüm saati vb. ● Arapça sözcüğün ikincil anlamı tıpkı İbranice şāˁah (aynı anlamda) gibi Aramiceden alıntı olmalıdır. Nöldeke NB 44, Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 157.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.