Süspansiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Süspansiyon Kelime Kökeni

Fr suspension asma, asılma, asılı durma Lat suspensio a.a. Lat suspéndere, suspens- asmak, aşağı sarkıtmak +tion Lat sub+ pendére, pens- sarkıtmak  pansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

"sıvı içinde zerrelerin asılı durduğu karışım" [ c (1935) : Haydarpaşa Nümune Hastanesine lüzumu olan (...) opal gloplu süspansiyon ]
"motorlu araçlarda sarsıntı soğurma sistemi" [ c (1931) : amortisörü ile mücehhez süspansiyon sistemi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca suspension "asma, asılma, asılı durma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen suspensio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince suspéndere, suspens- "asmak, aşağı sarkıtmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince pendére, pens- "sarkıtmak" fiilinden sub+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pansiyon maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.