Rozbif

Fr rosbif sığır rostosu İng roast beef a.a. § İng to roast kızartmak (EFr rostir a.a. ) İng beef sığır eti  rosto, biftek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1908 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca rosbif "sığır rostosu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen roast beef deyiminden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce to roast "kızartmak" (NOT: İngilizce fiil Eski Fransızca aynı anlama gelen rostir fiilinden alıntıdır. ) ve İngilizce beef "sığır eti" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için rosto, biftek maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Orijini Fransızca olan sözcük, 19. yy"da "tren yolu" özel anlamıyla ve farklı yazımla İngilizceden Fransızcaya geri alınmıştır. || Karş. İngilizce rule (cetvel, kural) < Latince regula.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Aynı anlamda, Bileşik kelime, Eski Fransızca , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Rozbif ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play