Robot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Robot Kelime Kökeni

Fr/İng robot mekanik insan Çek robot mekanik işçi 1920 Karel Çapek, Çek romancı. Çek robota mecburi hizmet, angarya, köle emeği ESlav rabota a.a. << HAvr *orbh-

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1933) : tayyarenin içinde bir robot, yani bir makine-adam vardır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce robot "mekanik insan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Çekçe robot "mekanik işçi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1920 Karel Çapek, Çek romancı.) Bu sözcük Çekçe robota "mecburi hizmet, angarya, köle emeği" sözcüğünden türetilmiştir. Çekçe sözcük Eski Slavca aynı anlama gelen rabota sözcüğünden alıntıdır. Slavca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *orbh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

İlk kez Çapek'in R.U.R. adlı romanında kullanılmıştır. Çekçe sözcükle aynı HAvr kökünden Almanca arbeit (çalışma).

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Çekçe, İlk kullanım, Türeme, Çekçe, Eski Kilise Slavcası, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.