Rezüme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rezüme Kelime Kökeni

İng resumé özet, özetlenmiş özgeçmiş Fr résumé özet Fr résumer özetlemek, baştan ele almak Lat resumere baştan almak Lat re+ sumere, sumpt- almak  konsomasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1969) : İlgililerin rezüme ve fotoğrafı havi ingilizce bir mektupla ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce resumé "özet, özetlenmiş özgeçmiş" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca résumé "özet" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca résumer "özetlemek, baştan ele almak" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince resumere "baştan almak" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sumere, sumpt- "almak" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için konsomasyon maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.