Reyting - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Reyting Kelime Kökeni

İng rating derecelendirme İng rate 1. derece, düzey, ölçü, oran, 2. derecelendirmek, düzey ölçmek +ing Lat pro rata parte belli bir ölçüye göre Lat ratus hesaplanmış, ölçülü Lat reri, rat-  racon

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1994) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce rating "derecelendirme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce rate "1. derece, düzey, ölçü, oran, 2. derecelendirmek, düzey ölçmek" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince pro rata parte "belli bir ölçüye göre" deyiminden türetilmiştir. Latince deyim Latince ratus "hesaplanmış, ölçülü" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince reri, rat- fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için racon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

16. yy'dan bu yana kullanımda olan İngilizce sözcük, muhtemelen vibrate (titreşmek) fiiliyle anlam karışmasına uğramıştır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.