Revani

Fa ravġanī روغنى bir tür tereyağlı tatlı, tereyağında pişen her şey Fa ravġan روغن yağ, özellikle tereyağı veya sadeyağı << OFa rōgn a.a. Ave raoγna- a.a. << HAvr *reugh-men süt kaymağı, krema

Tarihte En Eski Kaynak

revġanīn "hamuru yağla yoğurulmuş ekmek, çörek" [ Câmi-ül Fürs (1501) ]
revġanī "aynı anlamda" [ Ahmed Cavit, Kenz-ül İştiha Tercemesi (1803 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ravġanī روغنى z "bir tür tereyağlı tatlı, tereyağında pişen her şey" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ravġan روغن z "yağ, özellikle tereyağı veya sadeyağı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rōgn sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen raoγna- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reugh-men "süt kaymağı, krema" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten karş. Almanca rahm (süt kaymağı, krema).

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play