Raund - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Raund Kelime Kökeni

İng round 1. yuvarlak, 2. halka, çember, döngü, tur, spor müsabakalarında dönem Fr rond a.a. << Lat rotundus tekerlek gibi, yuvarlak Lat rota tekerlek << HAvr *rot-ā- HAvr *ret- yuvarlanmak, dönmek

Tarihte En Eski Kaynak

ravond "boksta müsabaka dönemi" [ c (1935) : çenesine, midesine inan yumrukların heyecanı içinde birinci ravond bitti ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce round "1. yuvarlak, 2. halka, çember, döngü, tur, spor müsabakalarında dönem" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen rond sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince rotundus "tekerlek gibi, yuvarlak" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince rota "tekerlek" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rot-ā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ret- "yuvarlanmak, dönmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince rotare (döndürmek, çevirmek), Geç Latince rotulus (yuvarlak nesne), rotulare (yuvarlamak).

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.