Rastık - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rastık Kelime Kökeni

Fa rāsuχt راسخت göze sürülen bir tür siyah boya, antimon << OFa *rōisuχtak "yanık bakır", a.a. § OFa rōy bakır OFa sōχtan yakmak, yanmak  softa

Tarihte En Eski Kaynak

rāsuχt [ TDK, Tarama Sözlüğü (1400 yılından önce) ]
rāsuχt/rāsχut/rāsχıt/rāstık [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rāsuχt راسخت z "göze sürülen bir tür siyah boya, antimon" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) yazılı örneği bulunmayan *rōisuχtak "'yanık bakır', göze sürülen bir tür siyah boya, antimon" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) rōy "bakır" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) sōχtan "yakmak, yanmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için softa maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça rūsaχtac (aynı anlamda) biçimi Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Bileşik kelime, Orta Farsça, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.