Rab - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rab Kelime Kökeni

Ar rabb ربّ [#rbb] ulu kişi, efendi, sahip, tanrı Aram rab, rabbā רַב/רַבָּא 1. büyük (sıfat), 2. ulu kişi, efendi Aram #rb רב büyük olma, artma, büyüme Akad rabū büyük

Tarihte En Eski Kaynak

rabb [ (1300 yılından önce) ]
yarabbi "[Ar yā rabbī] ey rabbim"

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça rbb kökünden gelen rabb ربّ z "ulu kişi, efendi, sahip, tanrı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice rab, rabbā רַב/רַבָּא z "1. büyük (sıfat), 2. ulu kişi, efendi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #rb רב z "büyük olma, artma, büyüme" kökünden türetilmiştir. Aramice/Süryanice kök Akatça rabū "büyük" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Açıklamalar

Arapça rabbī ve İbranice rabbī sözcüklerinde görülen î eki, her iki dilde de birinci tekil şahıs iyelik ekidir ("efendim"). İbranice sözcük Aramcadan alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.