Garabet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Garabet Kelime Kökeni

Ar ġarāba ͭ غرابة [#ġrb msd.] garip ve yabancı olma Ar ġarāba ͭ غرابة [msd.] yabancı olma, tuhaf olma Ar ġarb/ġurūb غرب/غروب [msd.] uzaklaşma, ayrılma, (güneş) batma  garp

Tarihte En Eski Kaynak

[ Daî, Nevhatü'l-Uşşak (1647) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ġrb kökünden gelen ġarābat غرابة z "garip ve yabancı olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġarābat غرابة z "yabancı olma, tuhaf olma" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Arapça ġarb veya ġurūb غرب/غروب z "uzaklaşma, ayrılma, (güneş) batma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için garp maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Garabet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, garabet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı 20. yy'dan önce kaydedilmemiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Arapça, Arapça masdar kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.